Spam Score Nasıl Düşürülür?

Çok farklı ve çok sayıda alıcıya yollanan, genellikle gereksiz olarak tanımlanmış birden çok içerikten oluşan iletilerin tümüne spam denilmektedir. Bunlar ilanlar ve reklamlardır. Daha farklı içeriklere sahip olanları da söz konusudur. Spam score, Moz tarafından geliştirilmiş olan ve sitelerinizdeki bağlantıların hangilerinin yararsız olduğunu gösteren bir hesaplama yöntemidir. Bundan dolayı büyük bir avantaj sağlar. Belli kriterlere göre gerçekleştirilmektedir. Site kalitesini bu şekilde ölçmek oldukça kolay olacaktır.

Spam Score Nedir ?

Spam Score kullanımı son derece kolay olmasından dolayı, site sahiplerinin çok rahat bir biçimde gerçekleştirebileceği bir işlem olarak dikkat çekmektedir. Yapılmış olan derecelendirme sistemi oldukça açıktır. Kontrol mekanizması ve denetim üzerinden sunulur. Burada baz alınmış olan belli bir parametre mevcuttur. Web sitenizin sistem tarafından doğrulanması çok hızlı bir biçimde gerçekleştirilir. Tüm bunların sonrasında analiz işlemine geçilir. Bunun sonrasında ise ortaya spam puanı çıkacaktır. Site kalitesini artırma noktasında büyük bir öneme sahip olmasından dolayı her daim kullanıcılar tarafından dikkate alınması gereken bir kavramdır.

Spam puanı yüksek olduğu zaman bu olumlu değil, tam tersine olumsuz bir durum olarak kabul edilmektedir. Yani siteniz, dışarından gelen link ve her türlü iletiyi başarılı bir biçimde sınıflandırmaktadır. Bunun ardından skor çok olduğunda, site spama çok maruz kalmaktadır. İşte bu yüzden spam score düşük olmak zorundadır. Eğer tamamen sıfırlanırsa, böyle bir web alanı için kesinlikle yüzde 100 güncel ve orijinal olan kalite kriterlerine uyumlu olduğunu söylemek mümkündür.

Spam Score Nasıl Kullanılır ?

Spam Score, sunucu üzerinden verilmiş olan farklı birçok değişik sinyali göstermektedir. Hem var olan hem de potansiyel taşıyanlar, bu sayede başarılı bir biçimde listelenmektedir. Önceden ceza almamış olan kişilerin, ortaya çıkan puanlama sonrasında hiçbir zaman panik yapmaya lüzum yoktur. Gerek orta gerekse düşük olan skorlar bundan dolayı sorun teşkil etmeyecektir. Ancak buna rağmen site üzerinde mutlaka birtakım değişiklikler yapılması gerektiğini göstermektedir. İşte bu yüzden spam score büyük bir öneme sahiptir.

Hem yazılım hem de Seo hizmetleri sunan Moz sayesinde spam score ölçüm işlemleri oldukça kolay bir biçimde yapılmaktadır. Yarım milyonluk bir kullanıcıya sahip olan şirket, bunun için değişik yöntemler geliştirmiştir. Bunların başında ise sorgu çubuğu gelmektedir. İlgili alana başarılı bir biçimde erişim sağladıktan sonra hem anahtar kelimelerine dair ayrıntılı olan raporu hem de spam puanını görebilirsiniz. Buna ek olarak mozbar adındaki arama çubuğuna eklenebilen başarılı uygulamanın kullanılması da ilgili konu hakkında tam ve net sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

En Bilinen Spam Score Türleri Nelerdir ?

 • Trafik Spamı: Çok sık karşı karşıya kalınan spam türleri içinde öne çıkar. İki farklı türü mevcuttur. Bunlardan birisi, Google Analytics üzerinden sizin sahip olduğunuz siteye yönlendirilmeyen, bağlantının görülmesinin çok zor olduğu spamlardır. Diğeri ise atanmış olan bağlantı üzerinden spam şeklinde tanımlanmış olanlardır. Böyle hallerde web sayfası trafiğinin artış göstermesi durumunda bile, sahip olunan foto negatif yönde etkilenebilmektedir.
 • Arama Spamı: Spam Score hesaplamalarında değerlendirilmiş olan bir diğer türdür. Mevcut spamın ortaya çıkmasının amacı ise sıralamayı değiştirmektir. Arama sonucu sonrasındaki sıralama, bu spamdan dolayı son derece olumsuz bir biçimde etkilenir. Özellikle rekabet halinde olan siteler arasında buna çok sık şekilde rastlamak mümkündür. Bunların arasında en bilinen ise etkisini kaybetmiş olan bir sayfanın anahtar kelimesi, site açıklaması ve başlık kısmının doldurulması şeklindedir.
 • Link Spamı: İçeriğinde tıklama ile açılmış olan birden çok makalenin bulunduğu sitelerde karşımıza çıkan farklı bir spam türüdür. Gelen bağlantı sayısı sınırlıdır. Değişik içerikler mevcuttur. Bunlar üzerinden spam yollanır. Genellikle bunun çok da zararlı olmadığı kabul edilmektedir. Fakat son yıllarda yorum kısmına bağlantının eklenmesi şeklinde ortaya çıkmış olanları da mevcut olduğundan, bu durumun bazı problemleri beraberinde getirdiğini görmekteyiz. Spam Score ile buna dair sahip olunan puanın görüntülenmesi çok zor değildir.

Spam Score Nasıl Azaltılır ?

Spam Score azaltabilir. Bunun için şunları uygulamanız gerekmektedir;

 • Google güvenilirliği bu noktada çok büyük bir öneme sahiptir. Eğer bir web sayfasına verilmiş olan bağlantılar, ünlü arama motoru tarafından güvenilir olmayan bir şekilde tanımlanmışsa, bunun spam olma noktasındaki derecesinde büyük artış meydana gelmektedir. Bu durum olumsuzdur. Bu yüzden bundan kaçınmak, güvenilir ve aynı zamanda yetkisi olan siteler üzerinden bağlantı çıkmak oldukça mantıklı bir işlem olacaktır.
 • Bir gün içerisinde sayısı çok olacak şekilde bağlantı oluşturmak, site sahiplerinin yapması gereken bir diğer işlem olarak dikkat çekmektedir.
 • Bağlantıların hem kabul edilebilir bir rakamda olması hem de güvenilir şeklinde tanımlanması, spam puanının düşürülmesi için atılması gereken bir diğer adım olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Web sayfasının hem içerik sayısı hem de sitenin yaşı oldukça önemlidir. Bunları mutlaka göz önünde bulundurun. Çünkü henüz çok genç bir web sayfasında, yüzlerce farklı makalenin olması ve bunun sonucunda az bağlantının gerçekleşmesi, Moz tarafından spam olarak kabul edilmektedir. Çünkü moz kriterleri devreye girer ve içeriğin kaliteli olmadığına karar verir.
 • SSL sertifikası çok önemlidir. Bunun olması spam score puanının düşmesi demektir.
 • Spamın çok yoğun bir biçimde yer aldığı sitelerde genellikle Google Etiket Yöneticisi ve aynı zamanda Google Font API bulunmaz. Bu yüzden her iki özelliğin de olması spam score düşüklüğü için gereklidir.
 • Sitede yer alan Url, meta etiket açıklaması, meta başlıklarının uzunluğu ve kısalığı en temel parametrelerin içinde yer almaktadır. Genellikle çok uzun olması büyük bir sorun yaratabilmektedir.

Spam Skor Kriterleri Nelerdir ?

Spam Score kriterleri içinde çok farklı parametreler söz konusudur ve bunlar şöyledir;

 • Meta için yapılmış olan açıklamaların çok uzun ya da kısa olmaması şarttır. Spam sitelerinde bu kural göz ardı edilmektedir.
 • Hem uzun hem kısa başlıklar da spam oluşturabilir. Bundan dolayı orta uzunlukta olanların tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Aynı zamanda canonical kullanmaktan uzak durmak şarttır.
 • Mutlaka bir güvenlik sertifikası edinin. Bunun HTTPS olması avantaj demektir.
 • Spam score kriterleri içinde aynı zamanda iletişim kısmında bulunan bir email adresine de ihtiyaç vardır. Ancak bunun site türünden ayrı olması gerekmektedir.
 • Düşük sayfa sayısı genellikle olumludur. Fakat her daim geçerli olmadığını hemen ifade edelim.
 • Uzun alan isimlerinden mutlaka kaçınmak şarttır.
 • Yüzde 1 ile 30 arasındaki spam puanı düşük seviye demektir. 31 ile 60 arası orta ve son olarak 61'den 100'e kadar olanlar için yüksek seviye kavramı kullanılmaktadır.

Dapasorgula.com ile Ücretsiz İşlem Yapın

Her türlü sorgulama işlemlerinin tek bir kuruş ödeme olmadan tamamlanması artık çok kolay. Yakın zamanda faaliyete geçmiş olan dapasorgula.com, bu noktada büyük bir avantaj sağlıyor. Online siteye giriş sonrasına sorgulamanın yapılacağı alanın üstüne gelin. Bunun hemen ardından da sitenin adresini dikkatli bir biçimde yazın. Turuncu renkli sorgulama butonuna basılmasının ardından da ve pa başta olmak üzere birçok farklı konuda sonuçları görüntüleyebilirsiniz.